EY Začínající podnikatel roku

Do této kategorie se může přihlásit podnikatel, který k 31. 12. 2019 nedosáhl věku 30 let nebo celková doba jeho podnikatelské činnosti nepřesahuje 5 let (tedy s podnikáním začal po 1. 1. 2014). Hlásí-li se za jednu společnost více podnikatelů, pro zařazení do kategorie EY Začínající podnikatel roku musí podmínku týkající se věku nebo délky podnikání splňovat všichni. Podmínka počtu zaměstnanců se na tuto kategorii nevztahuje.


O vlastní firmě snil Václav Staněk už od dětství. Jako zlínský rodák, velký obdivovatel Tomáše Bati, a navíc syn výrobce obuvi si dlouhou dobu pohrával s myšlenkou na vlastní značku bot. Hltal odbornou byznysovou literaturu, a kromě toho závodně sportoval a byl několikanásobným mistrem republiky v běhu na 800 metrů. Před pár lety ale musel svou slibnou běžeckou kariéru ze dne na den ukončit kvůli nemoci. V tu chvíli se rozhodl, že se naplno vrhne do podnikání a pár dní po svých osmnáctých narozeninách založil značku Vasky Trade. Tatínek obuvník ho od nápadu nejdříve zrazoval, ale protože se mu synovy návrhy líbily, poskytl mu do začátku zázemí své dílny.

První pár ručně šitých bot z hovězí kůže představil Václav v roce 2015 a po pár měsících vyhrál soutěž pro začínající podnikatele. Za čtyři roky existence firmy prodal přes 13 tisíc párů bot a ve svých dvaadvaceti letech má pod sebou tým třiceti lidí. Vasky meziročně rostou o téměř 200 procent a mají své značkové prodejny v domovském Zlíně, v Praze, Brně a Ostravě. Věkový průměr zaměstnanců je kolem 25 let, a kromě zápalu pro věc, přátelství a důvěry ve firmě vládne i vysoká míra svobody. Každý zaměstnanec je zároveň i hrdým ambasadorem Vasek. 

Radek Pav, partner pořadatelské společnosti EY, Václav Staněk, majitel společnosti Vasky Trade s.r.o. a držitel titulů EY Začínající podnikatel roku 2019 a Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za "Nejlepší podnikatelský příběh" 2019, Zbyněk Frolík, majitel společnosti LINET spol. s r.o. a držitel titulu Podnikatel roku 2003

Václav Staněk navazuje na baťovskou tradici a snaží se i o rozvoj a popularizaci ševcovství jako takového. Každý pár bot se ručně vyrábí přímo ve Zlíně a projde rukama až 12 lidí. V nabídce jsou dámské a pánské společenské boty a pohorky a vedle hotových modelů Vasky nabízí zákazníkům možnost výroby bot na přání. Od barvy, přes prošívání a podrážku až po monogram. Kromě kvality a udržitelnosti dbají Vasky i na minimalizaci výrobního odpadu. Ze zbytků kůže se vyrábí drobné doplňky. V současné době Václav intenzivně pracuje na vlastních teniskách, které by měly být představeny v průběhu roku 2020. Věří, že právě tenisky značce pomohou proniknout na nové trhy. Naprostá většina stávajících zákazníků pochází z České republiky, v nejbližší budoucnosti firma chystá expanzi do okolních zemí.

Po obuvnictví začal Václav podnikat i v dalších odvětvích. Má podíl ve společnostech na výrobu kožených kabelek a batohů, industriálního nábytku nebo dámského spodního prádla. V loňském roce navíc spoluzaložil agenturu, která pomáhá nejen s marketingem a budováním značky Vasky a ostatních, ale také s rozvojem zaměstnanců. Ve volném čase se Václav Staněk stále věnuje běhání a cestování. Právě na cestách prý dostává nejvíce nápadů.

EY Začínající podnikatel roku

Václav StaněkVasky Trade2019
Petr ProcházkaSkinners Technologies2018
Oliver DlouhýKiwi.com2017
Josef PrůšaPrusa Research2016
Tomáš Huber a Martin WallnerMixit2015
Petr MahdalíčekSimplity2014
Veronika Mouchová a Filip ŘíhaYESFRESH2013
Marek PotyszMOJE AMBULANCE2011
Jan ZemanBIOPEKÁRNA ZEMANKA2009
Linda VavříkováFIRMA NA ZÁŽITKY2008
Tomáš RychtarROLOFOL2007
Václav MuchnaY SOFT CORPORATION2006
Jan ŘežábLOKOLA2005