Ústecký kraj

                            


Vítězem soutěže EY Podnikatel roku 2019 Ústeckého kraje se stal Vlastimil Sedláček, majitel společnosti SEKO Aerospace, a.s.

Fotogalerii z vyhlášení naleznete zde.

Ústí nad Labem, 20. února 2020 – Společnost EY za podpory hejtmana Ústeckého kraje, Oldřicha Bubeníčka, vyhlásila vítěze soutěže EY Podnikatel roku 2019 Ústeckého kraje. Stal se jím Vlastimil Sedláček, majitel a předseda představenstva společnosti SEKO Aerospace, a.s. Firma je jedním z nejvýznamnějších světových výrobců součástek pro letecké motory a parní turbíny, který spolupracuje se všemi klíčovými globálními výrobci letadel, leteckých motorů a elektrárenských turbín.

Nezávislá porota, jíž předsedala Radka Prokopová ze společnosti Alca plast, která se svým manželem Františkem Fabičovicem obdržela titul EY Podnikatel roku 2018 České republiky v minulém roce, ocenila u Vlastimila Sedláčka výrazného podnikatelského ducha, odvahu, otevřenost inovacím a také přístup ke společenské odpovědnosti.

Regionální vítěz se v Ústeckém kraji vyhlašuje teprve počtvrté. V letech 2011 a 2017 zde zvítězil Martin Hausenblas, majitel společnosti ADLER International a zakladatel aplikace Liftago, a v roce 2016 Hynek Sagan, majitel společnosti ARMEX Oil.

„Velice děkuji za důvěru, ocenění si velmi vážím. Jsem velice rád, že za 27 let jsme vybudovali mezinárodní rodinnou firmu, založenou na high-tech výrobcích, která má pobočky od Brazílie k Indii. Dnes téměř v každém dopravním letadle naleznete naše díly a stejně tak v každé energetické turbíně po celém světě,“ sdělil své první dojmy vítěz Vlastimil Sedláček, majitel společnosti SEKO Aerospace, a.s.

Vlastimil Sedláček, majitel společnosti SEKO Aerospace, a.s., držitel titulu EY Podnikatel roku 2019 Ústeckého kraje

„Velmi mě těší, že se letos porota rozhodla udělit krajský titul v Ústeckém kraji právě Vlastimilu Sedláčkovi. Pan Sedláček je celoživotní inovátor a skvělý technik v jedné osobě. Jeho podnikatelský duch, vytrvalost i odvaha překonávat překážky jsou inspirací pro všechny generace,“ uvedla Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

„Věřím, že úspěšní podnikatelé přispívají k ekonomickému růstu každého regionu. Ústecký kraj patří mezi ty, které se mohou pyšnit kvalitními firmami vybudovanými velmi schopnými lidmi. Uvědomuji si, že v začátcích podnikání mohou nastat neočekávané komplikace související mimo jiné s nedostatkem financí, Ústecký kraj se proto snaží začínající podnikatele podporovat a také motivovat pomocí dotací. Jsem rád, že za své úsilí mohou být oceněni titulem EY Podnikatel roku Ústeckého kraje,“ uvedl Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.

Zleva: Michal Půr (info.cz), Vlastimil Sedláček (SEKO Aerospace, EY Podnikatel roku 2019 Ústeckého kraje), Miroslav Andrt (radní Ústeckého kraje)


Jméno držitele titulu EY Podnikatel roku 2019 České republiky bude spolu s vítězi v dalších kategoriích vyhlášeno 3. března 2020. Vítěz z České republiky se zúčastní celosvětového finále, které se uskuteční v červnu 2020 v Monte Carlu.

Oficiálním vozem soutěže EY Podnikatel roku 2019 je BMW Group Česká republika. Partnerem soutěže je společnost Raiffeisenbank. Hlavním spoluorganizátorem je deník MF DNES a iDNES.cz. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize, mediálními partnery soutěže jsou magazín Forbes a zpravodajský portál Info.cz. Soutěž podporuje agentura CzechInvest. Soutěž se koná pod záštitou Hospodářské komory České republiky.


Profil vítěze:

Vlastimil Sedláček – SEKO Aerospace, a.s.

Otec Vlastimila Sedláčka byl extrémně podnikavý člověk a skvělý technik. Své dva syny odmalička denně bral do dílny a vymýšlel jim práci. Tenkrát to rád neměl, ale zpětně je Sedláček otci vděčný a bere ho jako svůj vzor. Ukázalo se, že technické nadání i činorodost zdědil, takže jakmile to po revoluci bylo možné, začal podnikat. Procestoval Evropu, sehnal si unikátní nadčasový obráběcí stroj a v roce 1991 v Lounech založil společnost SEKO. Ač měl tenkrát dva malé syny, zastavil kvůli podnikání dům i garáž. První roky byly složité. Vstával denně ve tři ráno a neúnavně objížděl potenciální partnery po celé zemi. Kromě financí neměl ani zaměstnance, takže zapojil oba sotva náctileté syny. S nadsázkou říká, že mladší z nich se tehdy stal nejmladším operátorem v republice. Prvních zhruba 14 let firma rostla pomalu, poté se růst zrychlil a v posledních letech obrat rostl každý rok asi o pětinu. V roce 2018 dosáhl téměř 800 milionů korun. Oba Sedláčkovi synové jsou ve firmě dodnes. Jeden je ředitelem závodu, druhý obchodníkem. Zapojila se i dcera, která pracuje v HR.

SEKO má dnes přes 600 zaměstnanců. Kromě tří míst v České republice má pobočky a kanceláře v Indii, Itálii, Německu a Brazílii. Na tamním trhu je Sedláček jedním z nejúspěšnějších českých podnikatelů vůbec. SEKO se zaměřuje na energetický a letecký průmysl a zabývá se především výrobou klíčových součástek pro motory letadel a parní turbíny. V obou odvětvích patří mezi světovou špičku. Spolupracuje se všemi klíčovými globálními výrobci letadel, leteckých motorů a elektrárenských turbín. Součástky od Sedláčkovy společnosti najdeme v 97 procentech nově vyrobených letadel a ve stovkách turbín po celém světě.

Klíčem k úspěchu jsou dle Sedláčka neustálé inovace. Sám se každý den snaží vymyslet něco nového. Do inovací a robotizace ročně investuje nemalé prostředky. Díky tomu se může pochlubit vysoce sofistikovanou výrobou, která u nás nemá konkurenci. Nově staví i solární jachtu.

V rámci společenské odpovědnosti SEKO pomáhá zvelebovat místa, kde působí. Nejvíce pak domovské Louny. Podporuje rozvoj škol, kulturu a sport a sponzoruje lokální fotbalový klub. V Lounech má také malé muzeum letadel a vlastní ZOO, kterou ročně navštíví okolo 2,5 tisíc dětí.

Vzhledem k nejistému budoucímu směřování energetiky se nyní Sedláček orientuje především na rozvoj letectví. Létání je i jeho velkým koníčkem. Ve volném čase pilotuje helikoptéru a létá s ní i na pracovní cesty. Zbylé volno věnuje vnoučatům. Jeho velkým cílem je předat dětem prosperující firmu bez dluhů.

_____________________________________________________________
Držitelé titulu EY Podnikatel roku Ústeckého kraje

2011: Martin Hausenblas, ADLER Czech

2016: Hynek Sagan, ARMEX Oil

2019: Vlastimil Sedláček, SEKO Aerospace, a.s.

______________________________________________________________

EY Česká republika
Twitter
Facebook
LinkedIn
YouTube
Instagram