Nejlepší podnikatelský příběh

Hlavní spoluorganizátor soutěže, společnost Mafra, vyhlašuje od roku 2011 čtenářskou anketu o „Nejlepší podnikatelský příběh" Redakce MF DNES vybere z přihlášených do soutěže EY Podnikatel roku osm finalistů, jejichž profily publikuje. Čtenáři iDNES.cz a MF DNES pak svými hlasy zvolí nejlepší podnikatelský příběh uplynulého roku. Vítěz ankety bude odtajněn v rámci slavnostního vyhlášení výsledků soutěže EY Podnikatel roku 2019 České republiky na pražském Žofíně.


Ocenění Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2019 a zároveň trofej pro EY Začínajícího podnikatele roku 2019 získal Václav Staněk, jehož společnost Vasky trade s.r.o. se zabývá ruční výrobou kožených bot a doplňků.

O vlastní firmě snil Václav Staněk už od dětství. Jako zlínský rodák, velký obdivovatel Tomáše Bati, a navíc syn výrobce obuvi si dlouhou dobu pohrával s myšlenkou na vlastní značku bot. Hltal odbornou byznysovou literaturu, a kromě toho závodně sportoval a byl několikanásobným mistrem republiky v běhu na 800 metrů. Před pár lety ale musel svou slibnou běžeckou kariéru ze dne na den ukončit kvůli nemoci. V tu chvíli se rozhodl, že se naplno vrhne do podnikání a pár dní po svých osmnáctých narozeninách založil značku Vasky trade. Tatínek obuvník ho od nápadu nejdříve zrazoval, ale protože se mu synovy návrhy líbily, poskytl mu do začátku zázemí své dílny.

První pár ručně šitých bot z hovězí kůže představil Václav v roce 2015 a po pár měsících vyhrál soutěž pro začínající podnikatele. Za čtyři roky existence firmy prodal přes 13 tisíc párů bot a ve svých dvaadvaceti letech má pod sebou tým třiceti lidí. Vasky meziročně rostou o téměř 200 procent a mají své značkové prodejny v domovském Zlíně, v Praze, Brně a Ostravě. Věkový průměr zaměstnanců je kolem 25 let, a kromě zápalu pro věc, přátelství a důvěry ve firmě vládne i vysoká míra svobody. Každý zaměstnanec je zároveň i hrdým ambasadorem Vasek. 

Václav Staněk, zakladatel společnosti Vasky trade s.r.o. a držitel titulů Cena čtenářů MF DNES a iDNES.cz za Nejlepší podnikatelský příběh roku 2019 a EY Začínající podnikatel roku 2019

Václav Staněk navazuje na baťovskou tradici a snaží se i o rozvoj a popularizaci ševcovství jako takového. Každý pár bot se ručně vyrábí přímo ve Zlíně a projde rukama až 12 lidí. V nabídce jsou dámské a pánské společenské boty a pohorky a vedle hotových modelů Vasky nabízí zákazníkům možnost výroby bot na přání. Od barvy, přes prošívání a podrážku až po monogram. Kromě kvality a udržitelnosti dbají Vasky i na minimalizaci výrobního odpadu. Ze zbytků kůže se vyrábí drobné doplňky. V současné době Václav intenzivně pracuje na vlastních teniskách, které by měly být představeny v průběhu roku 2020. Věří, že právě tenisky značce pomohou proniknout na nové trhy. Naprostá většina stávajících zákazníků pochází z České republiky, v nejbližší budoucnosti firma chystá expanzi do okolních zemí.

Po obuvnictví začal Václav podnikat i v dalších odvětvích. Má podíl ve společnostech na výrobu kožených kabelek a batohů, industriálního nábytku nebo dámského spodního prádla. V loňském roce navíc spoluzaložil agenturu, která pomáhá nejen s marketingem a budováním značky Vasky a ostatních, ale také s rozvojem zaměstnanců. Ve volném čase se Václav Staněk stále věnuje běhání a cestování. Právě na cestách prý dostává nejvíce nápadů.


Držitelé ceny čtenářů MF DNES a iDNES.cz o „Nejlepší podnikatelský příběh"

2019: Václav Staněk, Vasky trade s.r.o.
2018: Jan Kokáš a Ondřej Koneš, WO club
2017: Petra Plemlová, unuodesign s.r.o.
2016: Jaroslav a Martina Kotasovi, Bezlepík s.r.o.
2015: Pavel Baloun, BANES
2014: Vladimír Olmr, SOPO
2013: Karel Nikl, Karel NIKL
2012: Helena Bednářová, Centrin CZ
2011: Jaroslav Zeman, DETOA Albrechtice
2010: Jindřich Fikar, Čokoládovny Fikar